Demir Ören Logo Total Logo
...

DEMİRÖREN VE ROSNEFT GRUPLARI TÜRKİYE’YE MOTORİN SEVKİYATI KONUSUNDA ANLAŞMA İMZALADI.

11.12.2016

Demirören Holding Grup şirketi Total Oil Türkiye A.Ş. ve Rosneft Grup şirketi Petrocas Energy arasında Türkiye’ye motorin sevkiyatı konusunda anlaşma imzalandı.

Söz konusu anlaşma Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Enerji Kongresi’nde tarafların petrol ürünlerinin tedariği ve işbirliği konularında ana hatları ile mutabık kalmalarının ardından imzalandı.

Sözleşme Rosneft rafinerilerinde üretilecek olan yıllık maksimum 550.000 ton motorinin sevkiyatını kapsıyor. İlk sevkiyat Ocak 2017 yılında gerçekleşecek. Demirören Grubu bu sevkiyatı Türkiye’deki perakende akaryakıt ve otogaz istasyonlarında kullanacak.

Editörler İçin Bilgi:
Aralık 2014’de Rosneft, Gürcistan – Poti’de petrol ürünleri terminali sahibi olan ve işleten, nakliye, petrol ürünlerinin uluslararası ticareti ve perakende dağıtım alanlarında uzmanlaşmış Petrocas Energy şirketinin hisselerinin %49’unu satın aldı. Petrocas Energy Şirketi ise Hazar Bölgesi, Orta Asya ve Güney Kafkasya üzerinde petrol ürünleri ve petrol kimyasallarının nakliye, ticaret ve perakende dağıtımını gerçekleştiren çok uluslu bir holding.

Demirören Holding enerji, imalat, inşaat, turizm ve medya sektörlerinde 60 yıla varan tecrübresiyle faaliyet gösteriyor. Demirören’in bağlı şirketlerinden Milangaz Türkiye’nin ilk LPG tedarikçisi olma ünvanına sahip ve otogazda da öncü konumda bulunuyor. 2010 yılında bünyesine Moil’i katan grup, 2016’da Total Türkiye’nin haklarını satın aldı. Demirören, 1100’den fazla istasyondan oluşan akaryakıt ve otogaz dağıtım ağı, altyapı ve terminalleri ile Türkiye enerji sektörünün lider oyuncularından biri.